Aké kúrenie do novostavby? Tri spôsoby výroby tepla

Montujeme zelenú techniku
Teplo domov novostavba

Čím viac spôsobov vyhrievania a čím viac typov domácností – tým väčšia dilema. Tu si porovnáme výhody a nevýhody troch vykurovacích systémov.

Tepelné čerpadlá

Vstupná investícia je drahšia. Môžete ale získať štátnu dodáciu (buď z projektu Zelená domácnostiam alebo Obnova domov). Časom sa vstup vracia – tepelné čerpadlo spotrebúva asi 30 percent energie, ktorú by potreboval elektrický kotol. Tepelné čerpadlá sú výborné najmä do zateplených nízkoenergetických domov s nižšou výmerou. Čím väčšia domácnosť, tým väčšia požiadavka na výkon, tým sú tepelné čerpadlá problematickejšie. Do jednopodlažných bungalowov, aké sa dnes stavajú všade, sú však skvelé. Tepelné čerpadlo je ekologické, jeho prevádzka je čistá a nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Hlavnou nevýhodou je klesanie efektivity v závislosti od vonkajšieho počasia – fungujú však aj v mraze. Čerpadlo vyžaduje vonkajšiu jednotku, ktorá vydáva hluk.

Plynové kotly

Slovensko je takmer celé plynofikované a na trhu máme desiatky výrobcov plynových kotlov s najrôznejšimi typmi. Domácnosť potrebuje plynovú prípojku a komín na odvod kondenzátu, kotol aj komín je treba pravidelne kontrolovať (napr. raz do roka). Plyn podlieha zmenám cien – kým je lacný, ide o výhodné palivo, keď zdražuje, užívatelia znervózňujú. Plyn sa ťaží naraz s ropou, takže tu problém nie je. Doteraz však platilo, že plyn bol lacný a efektívny. Zemný plyn horí okamžite, kotol sa teda nerozbieha, je považovaný za ekologický (neprodukuje emisie a nemá straty). Ovládanie plynového kotla je jednoduché, väčšinou cez termostat v izbe, alebo dokonca cez aplikáciu v smartfóne.

Kotly na biomasu

Po klasických kotloch na uhlie a koks prišla móda kotlov na biomasu (rôzne peletky a podobne). Keďže lesnícky a drevospracujúci priemysel produkuje veľa odpadu, tento odpad sa môže meniť na účinné pelety. Sú obľúbené často na nezateplených chatách bez plynových prípojok, ale sú pomerne univerzálne. Pelety treba neustále dopĺňať (veľa kotlov má automatické dávkovače), skladovať, čistiť v kotli zásobník popopla, treba neustále prepchávať a kontrolovať komín. Ide teda o prácnejšiu prevádzku kúrenia. Pelety produkujú emisie, našťastie nie jedovaté – klasický dym.

Share
HORE