Čo vedieť pred kúpou tepelného čerpadla

Oprava tepelného čerpadla

Články o tepelných čerpadlách často začínajú uhlíkovými emisiami a podobne. Ale človek, ktorý chce teplo v domácnosti sa v skutočnosti zaujíma o niečo iné. Funguje to dobre? A koľko to stojí? Jedna vec je teda nasadnúť na vlnu a druhá seriózne zvážiť, či práve vaša domácnosť je vhodná na systém tepelných čerpadiel. Tu sú problémy, ktorými by ste sa mali pred kúpou zaoberať:

1. Aké náklady budem mať? Reklamy všeobecne hovoria, že tepelné čerpadlo spotrebúva 30 percent energie, ktorú by ste potrebovali na elektrické vykurovanie. Ale nie je to úplne presné. Veľmi to záleží napríklad od výmery. Tepelné čerpadlá sú výborné do nízkoenergetických domčekov, ktoré sa teraz hojne stavajú ako celé štvrte, ale nemajú veľký pôdorys ani veľa miestností. Ak by ste chceli tepelné čerpadlo do veľkého „husákovského domu“, technik vám pravdepodobne vyráta, že na celý dom by ste tých čerpadiel potrebovali buď viac alebo kúpiť niečo exoticky drahé.

2. Je moja domácnosť zateplená? Ako sa v nej vetrá. Izolácia domu je veľmi dôležitá. Bez kvalitného zateplenia tepelné čerpadlo bude vyrábať teplo zbytočne. Koeficient výkonu hovorí, že čerpadlo by malo poskytovať aspoň trojnásobok, ale lepšie 3,5-násobok tepla než spotrebúva energie zo siete.

3. Aký typ čerpadla a vykurovacích objektov potrebujem? Najčastejší typ pre bežnú domácnosť je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Vyrábajú sa vo veľkom a sú lacné. Samozrejme, teplo sa dá získavať aj z vody a pôdy… a je to dokonca efektívnejšie. Ale problematickejšie a drahšie. Niektoré čerpadlá vzduch-vzduch sú napríklad veľmi lacné, ale tým pádom aj menej efektívne. Vzduch-voda poskytujú primeraný pomer cena-výkon. A čo bude tepelné čerpadlo vlastne rozohrievať? Niekomu napadne, že by mohlo hnať teplo do starých gamatiek alebo radiátorov. Teoreticky na papieri je to možné. Ale v praxi to nebude veľmi fungovať. Tepelné čerpadlo nie je plynový kotol, nič v ňom nehorí. Je to vlastne obrátená chladnička. V radiátori musí mať voda aspoň 70 stupńov Celzia, aby v zime vykúril miestnosť. Podlahovému čerpadlu stačí polovica.

4. Kde bude čerpadlo namontované? Tepelné čerpadlo zaberie určitý priestor, no hlavne – potrebuje aj vnútornú jednotku (podobnú kotlu) a vonkajšiu jednotku, ktorá bude pravdepodobne hlučná, takže by nemala rušiť susedov a podobne. S priestorom sa pobijú najmä majitelia menších bungalowov, pre ktoré sú čerpadlá ideálnym spôsobom vykurovania.

5. Kto ho namontuje? Tepelné čerpadlo nemôže inštalovať každý, kto si myslí, že na to má. Je potrebné mať certifikát, technické znalosti a skúsenosti. Naša firma Unico Trade disponuje všetkým potrebným – pre referencie môžete sledovať náš Instagram alebo nás priamo kontaktovať.

6. Je dostupná finančná podopora? Nezmeškajte stimul vo forme štátnej dotácie. Práve pre toto je dobré osloviť dobrú firmu – aby vám pomohli so žiadosťou o podporu. Nie každý zvládne vyplniť všetky dokumenty alebo má prehľad o termínoch, keď sa o dotáciu žiada. Na Slovensku máme programy Zelená domácnostiam alebo Obnova domov, ale tie prebiehajú v kolách s niekoľkomesačnými prestávkami.