Rekuperácia zjednodušuje vetranie v zime

Rekuperácia zjednodušuje vetranie v zime

V zime naše domovy plesnivejú viac ako v lete - oveľa menej vetráme. Mnoho domácností má problémy s výmenou vzduchu počas najchladnejších mesiacov - je jasné, že dovnútra nechceme "púšťať zimu" a platiť väčšie účty za kúrenie. Lenže vetrať treba.

Ak nevetráme, môže sa to odraziť aj na našom zdraví - rôznymi alergiami alebo ekzémami. Nevyvetraná miestnosť je ľudovo povedané vydýchaná - znamená to, že sa v nej koncentruje viac oxidu uhličitého. Taká dusná izba potom zmenšuje našu energiu, pracovnú koncentráciu, v prípade dlhodobého pobytu v nej nás môže začať bolieť hlava.

Na vetračky (čiastočne pootvorené okná) môžeme v zime zabudnúť. Ako teda vetrať v zime, aby sme neprechladli a nezasiahol nás chlad negatívne?

V zime sa vetrá tri až päť-krát denne. Krátko - ale účinne. Väčšinou 2 až 6 minút, podľa mrazov vonku. Ak viete vytvoriť prievan, vzduch sa vymení za čerstvý rýchlejšie. Platí, že v miestnostiach kde bývame viac, sa má vetrať častejšie ako tam, kam nechodíme. Ideálne časy sú po vstaní, pred spánkom a po príchode z práce, samozrejme, deti a dôchodcov treba prednostne poslať do inej miestnosti. Obývaná miestnosť obsahuje plno splodín a prachu, výpary z elektroniky alebo nevinnej chémie - to všetko treba dostať von za cenu menšieho dočasného nepohodlia.

Riešenie ako neprísť o teplo, ale dostať sa k čerstvému vzduchu: rekuperácie

Rekuperácia je moderná (a ekologická) technológia, ktorá nasáva starý vzduch, vyčistí ho a vracia ho späť čerstvý a svieži. Užívateľ má možnosť si takýto teplý vzduch dohrievať podľa svojich preferencií.

Pri vetraní sa čiastočne stráca zmysel izolácie a plastových okien, navyše skokovo prichádza k strate tepla. Vzduchotechnika - rekuperácie - sú navrhnuté tak, aby nasali odpadový znečistený a prlíiš vlhký vzduch a vrátili ho do domácnosti s ideálnymi parametrami. A tak zaistili zdravý a pohodlný domov aj počas tuhšej zimy.

Write Comment

Najpredávanejšie