Tento rok začne veľký projekt obnovy domácností

Tento rok začne veľký projekt obnovy domácností

Od dnes začína informačná kampaň v prípade obnovy starších rodinných domov, kde budú môcť domácnosti získať z eurofondov desiatky tisíc euro na zelenú rekonštrukciu.

Sledujte stránku www.obnovdomov.sk, tu by malo byť všetko dôležité na jednom mieste (program riadi Slovenská agentúra životného prostredia).

Niekoľko faktov o projekte obnovy:

- Bude sa realizovať v rokoch 2022 až 2026. Prednosť budú mať najmä staršie domy a prihliadať sa bude na klimatické hľadisko.

- Prvá výzva (a tým pádom aj registrácie) budú spustené v 3. štvrťroku 2022, čiže domácnosti majú ešte na plánovanie čas.

- Celková suma eurofondov určených pre Slovensko je 528 miliónov eur a domácnosti si môžu nechať preplatiť až 50% nákladov.

- V každom krajskom meste má byť aspoň jedna kancelária, ktorá záujemcom pomôže s administratívou.

- Projekt Zelené domy by mohol podporiť až 30 tisíc domácností.

- Projekty sa budú týkať najmä zatepľovania, inštalácie ekologického kúrenia (plynový kotol, solárne panely, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, rekuperácia), ale aj namontovanei žalúzií, akumulátora dažďovej vody či rekonštrukcia strechy.

- O dotáciu žiada majiteľ nehnuteľnosti, čiže držiteľ listu vlastníctva. Oprávnené náklady budú kontrolované a v prípade špekulácií môže byť dotácia vrátená.

Write Comment

Najpredávanejšie