Obnovujeme staršie domy. Vaše náklady sa znížia

Obnovujeme staršie domy. Vaše náklady sa znížia

Domy postavené povedzme v 80-tych rokoch sú spravidla o dosť enegeticky náročnejšie ako novostavby. Možno by vás prekvapilo, koľko domov na Slovensku ešte neprešlo výraznejšou rekonštrukciou a každý rok tak majitelia prichádzajú o peniaze.

Mimochodom, podľa Plánu obnovy rodinných domov je starší dom definovaný ako ten, ktorý bol postavený pred rokom 2013 – čo vôbec nie je dávno.

Prečo spomíname 80-te Husákove roky? Pretože vtedy bola móda stavať priestorovo veľkorysé stavby. Vďaka výhodným hypotékam, dostatku stavebných materiálov, lacnému palivu na kúrenie, sa na Slovensku dodnes bežne stavajú rodinné domy s veľkou výmerou. To však znamená zvýšenú spotrebu.

Hovorí sa, že obnova staršieho domu (rekonštrukcia so zatepleníma a inštaláciou nových technológií ako napr. tepelné čerpadlo, rekuperácia apod.) môže ušetriť majiteľovi až 60-70 percent z prevádzkových nákladov. Povedzme – je to veľmi individuálne. Ako si to urobíte, tak to budete mať. Pri zvažovaní všetkých faktorov sa pri rodinných domoch uvažuje v rámci desaťročí. Urobte si energetický audit – znie to komplikovane, ale v podstate ide o výpočet koľko míňate na energie dnes a koľko by ste míňali v budúcnosti (po úpravách). Radi vám vo vašom rozhodovaní poradíme! Nebojte sa nás kontaktovať, konzultácie sú zdarma.

Pri obnove domu musíme dopredu posúdiť kvalitu zateplenia a izolácie (ale aj vetrania stavby), stav striech, podláh, kvalitu okien a dvier (hoci sú dnes štandardom plastové okná, opäť platí, že veľa domov používa u nás stále staré okná), zastaralosť vykurovacieho systému (napr. aj pri plynových kotloch idú technológie dopredu a staré kotly sú dnes už neefektívne).

Energetickú náročnosť domovu ovplyvňujú aj také faktory ako je tvar a orientácia stavby (čiže veci, ktoré už nezmeníme), ale aj kvalita stavebných materiálov (časť sa dá vymeniť), hrúbka tepelnej izolácie, ale aj také záležitosti, či používate rolety a žalúzie, typ radiátorov, ako ste zvyknutí kúriť (nastavenie termostatu), aké máte vetracie zvyky a celkovo – ako sa vo vlastnej domácnosti správate.Write Comment

Najpredávanejšie