Radiátory sú prekonané. K tepelnému čerpadlu voľte podlahové kúrenie

Radiátory sú prekonané. K tepelnému čerpadlu voľte podlahové kúrenie

Kombinácia tepelné čerpadlo – radiátory je lákavá pre tých, ktorí montujú TČ do staršieho domu a v ňom už majú radiátory. Keďže svojho času ich inštalácia nebola najjednoduchšia, radi by sme ušetrili aj pri výmene kotla za čerpadlo (napríklad). Nie je to ale najlepší nápad – je to síce technicky možné, ale vaše tepelné čerpadlo bude pravdepodobne menej efektívne ako kotol na plyn alebo pevné palivo – nebude schopné zohrievať tak veľké množstvo vody na tak vysokú teplotu ako ste boli zvyknutí. V radiátoroch a trubkách môžu byť stovky litrov vody… A tak prichádza variant s podlahovým kúrením.


Radiátory nevhodné k tepelnému čerpadlu (obzvlášť tie staré liatinové, s veľa rebrami).

1. Nižšia prevádzková teplota: Tepelné čerpadlá pracujú s nižšou teplotou vykurovacej vody v porovnaní s tradičnými plynovými kotlami. Liatinové radiátory sú navrhnuté pre vysoké teploty a pri nižších teplotách nefungujú tak efektívne. To môže viesť k zníženiu vykurovacieho výkonu a k vyššej spotrebe energie.

2. Väčšia tepelná zotrvačnosť: Liatinové radiátory sa pomaly zahrievajú a ochladzujú. To môže viesť k nekomfortnému vykurovaniu, pretože teplota v miestnosti môže kolísať. V kombinácii s tepelným čerpadlom, ktoré reguluje teplotu presne, môže viesť k neefektívnemu vykurovaniu a k zbytočnému zapínaniu a vypínaniu čerpadla.

3. Riziko korózie: Liatina je náchylná na koróziu, ak nie je správne udržiavaná. V kombinácii s nízkoteplotnou vodou z tepelného čerpadla sa toto riziko zvyšuje. To môže viesť k únikom a k zníženiu životnosti radiátorov (ktoré musíte pravidelne kontrolovať, odvzdušňovať, a po čase zaznamenávate malé úniky).

4. Nevhodný dizajn: Liatinové radiátory sú ťažké a objemné. Už len priniesť ich do miestnosti môže vyžadovať viac chlapov. Nie sú esteticky príjemné ako moderné radiátory a nemusia sa hodiť do dizajnu interiéru. Podlahové kúrenie nemajú dizajn žiadny – sú ukryté v podlahe a ničím vás nerušia.Write Comment

Najpredávanejšie