Rekuperácie: pomôžeme vám s vetraním vašej domácnosti

Rekuperácia a vetranie

Zatepľovanie a najmä plastové okná priniesli našim domácnostiam vedľajší efekt: zhoršilo sa prirodzené vetranie interiéru. V zime alebo keď kvôli počasiu neotvárame okná, to môže spôsobiť nepríjemnosti.

Každej stavbe treba zabezpečiť správne vetranie už od jej konštrukcie, kvôli riadeniu vlhkosti vo vnotorných priestoroch domu, vetraním sa zabráni rozširovaniu plesniam, výmenu čerstvého vzduchu potrebujú prírodné materiály v domácnosti, ale aj (alebo najmä) ľudia samotní. Vetrať sa dá bodovo alebo štrukturálne… no najmä prirodzene alebo mechanicky – nejakým zariadením.

Väčšinu ľudskej histórie domy neboli vetrané, a predsa sa vetrali. Neexistovali účinné izolácie a stavby boli doslova deravé. A nikto neštudoval dopady kvality vzduchu na ľudské zdravie.

Zbaviť sa zatuchnutého vzduchu vieme rôznymi spôsobmi: mechanickým podtlakom, odsávacími ventilátormi, solárnymi vetracími systémami.

Rekuperácia je systém vetrania založený na tom, že vzduch vonku a vnútri majú rôznu teplotu. Odpadový vzduch s vyššou teplotou vo výmenníku odovzdá teplotu studenšiemu vzduchu prichádzajúcemu zvonka – a vy tak ušetríte energiu. Táto technológia sa považuje za zelenú a priateľskú k životnému prostrediu a často sa používa pri nízkoenergetických stavbách.

Aký je rozdiel medzi centrálymi a decentrálnymi rekuperáciami? Centrálna rekuperácia sa hodí do celého domu (alebo viacerých miestností), pričom vo všetkých udržiava čerstvý vzduch s požadovanou teplotou, vlhkosťou vzduchu a úrovňou CO2. Decentrálna rekuperácia je bodová a montovaná priamo do steny – takže sa hodí do jednej miestnosti. Používa sa, ak v stavbe nie je možné robiť väčšie rozvody, alebo v stene nemôže byť okno, poprípade v iných prípadoch.