Tipy ako používať klimatizáciu zdravšie

Montujeme zelenú techniku
Tipy ako používať klimatizáciu zdravšie

Všetkého veľa škodí – ani s klimatizáciu sa to nemá preháňať. Ak ju používame správne, tak nám spríjemní život bez následkov. Zdravý človek sa nad niektorými vecami nezamýšľa, ale ľudia s problémami, deti či seniori by si mali dávať pozor.

1. Izbová teplota. Je to trochu chyták – izbová teplota sa vníma rôzne, ale často sa uvádza, že je okolo 20 stupňov Celzia (a severské národy ju môžu mať ešte nižšiu). Ale nie v lete – ak je vonku 35 stupňov, izbová klimatizovaná teplota je zhruba 30 stupňov. Áno, doporučuje sa, aby medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol rozdiel viac ako 6 stupňov. Veľmi veľa robí subjektívne vnímanie teploty u ľudí a naše zvyky, resp. zlozvyky.

2. Postupné chladenie. Neodporúča sa ani mať zapnutú klimatizáciu celý deň a vychladzovať miestnosti skokovo, nárazovo. Teplotné šoky nerobia dobre nášmu organizmus. Odporúča sa chvíľu postáť na chodbe, ale vypiť nápoj, predtým než „vrazíte“ naraz do klimatizovanej miestnosti zvonka (platí to napríklad aj pre autá – nastupuje sa a vystupuje postupne so stiahnutým okienkom. Samozrejme, len málo ľudí si ten rozdiel fyzicky uvedomuje).

3. Aj tak treba vetrať. Samozrejme, nie so zapnutou klimatizáciou. Ale určite minimálne aspoň ráno a večer, a v podstate sa doporčuje vetrať skôr častejšie ako iba občas. Klimatizácia môže vzbudiť falošný pocit, že klasické vetranie oknami nie je potrebné.

4. Rozumná vlhkosť. Niektoré modely klimatizácií v sebe obsahujú aj zvlhčovať vzduchu. Ideálna vlhkosť vzduchu je zhruba 50 až 60 percent – príliš suchý vzduch nie je zdravý, rovnako ako ten príliš vlhký – dlhodobá vlhkosť sa pozná podľa vlhnutia vecí, stien a podobne v domácnosti.

5. Čistenie a údržba. O klimatizáciu sa treba starať. Čistiť, utierať prach – aby prístroj pracoval správne. Pred začiatkom aj po skončení sezóny ju prezrieť. A každých pár týždňov meniť filtre, pretože sa časom zanášajú.

6. Pozor na prievan. Vzduch z klimatizácie nemá prúdiť priamo na človeka – o tom sa rozhoduje už pri montáži, poprípade pri ovládaní sklonu mriežky na prístroji. Ideálne je, ak prúd vzduchu vnútri fyfukuje na strop. Ak z klimatizácie cítite prievan, mali by ste znížiť jej výkon.

Share
HORE