Ako správne vetrať, keď vonku mrzne

Montujeme zelenú techniku
Vetranie v zime

Iba náhodne otvárať okná nestačí. Vydýchaný vzduch je nielen nepríjemný, ale aj nezdravý. Nezdravá je však aj zima – a čo je najhoršie, v domácnosti, v ktorej sa nevetrá sa darí plesniam a mikróbom.

V zateplených domoch je špecifická mikroflóra. Nedostatočné prúdenie vzduchu spôsobuje, že nám plesnivejú steny – vidíme to najlepšie na horných rohoch izieb v zime. V domácnostiach sa pritom vlhkosti darí. Varíme, sprchujeme sa, perieme, dýchame. Zle odvetrané miestnosti znižujú našu pracovnú koncentráciu, v extrémnych prípadochc nás môže rozbolieť hlava. Je to aj nepohodlné…

Čo s tým? Aby to nedospelo napr. k sanácii vlhkého muriva alebo k zníženej imunite obyvateľov? Tipy pre leto sú úplne iné ako tie pre chlad. Tú sú tie zimné:

  • Vetrajte krátko, 3-5 minút, ale naozaj intenzívne. Okná dokorán. Aby kúrenie nemuselo pracovať na maximum dlho, lebo je to drahé. V zime sa vzduch našťastie vymieňa rýchlejšie ako v lete, vďaka väčším rozdielom v teplotách.
  • Prievan je dobrý v lete, v zime nie.
  • Ak si dobre rozumiete so termostatom kúrenia, znížte pred vetraním teplotu. Dnes to ide aj bezdrôtovo trebárs cez telefón. Váš vykurovací systém v dome nebude musieť zapnúť na plné obrátky.
  • Ak máte v rôznych miestnostiach rôzne teploty, zatvárajte dvere a nemiešajte vetraný vzduch v nich. Vedie to k zrážaniu vlhkosti.
  • Treba vetrať a prikurovať aj v nepoužívaných miestnostiach. Plesne by v nich rástli ako z vody (čo vlastne aj robia).

Výborným riešením pre svieži vzduch v domácnosti sú rekuperácie. Tie šetria energiu a prísun čerstvého vzduchu je zabezpečený nepretržite.

Share
HORE