Aké sú alternatívy k plynovému vykurovaniu?

Montujeme zelenú techniku
Alternatívy vykurovania

Plynové kúrenie je výborné a na Slovensku veľmi rozšírené. Čo ak cena plynu nárazovo stúpne, alebo jednoducho nastanú dôvody, že budeme chcieť kúriť niečím iným? Dobre zateplená domácnosť má na výber z niekoľkých alternatív.

Tepelné čerpadlá. Veľa ľudí si myslí, že čerpadlá sú budúcnosťou vykurovania klasických domácností. Systém výmeny tepla s vonkajším prostredím má viac variant, u nás montujeme napríklad obľúbené typy vzduch-voda. Tento spôsob sa považuje za ekologický – spotrebúva iba zlomok elektrickej energie ako by potreboval elektrický ohrev. Na Slovensku bežia projekty, kde vám z eurofondov môžu preplatiť až polovicu nákladov na tepelné čerpadlá (Zelená domácnostiam II, Obnova domácností) – počiatočná investícia predstavuje najväčšiu prekážku pre majiteľov nehnuteľností.

Podlahové elektrické vykurovanie. Skryté neviditeľné vykurovacie telesá ukryté v podlahe, nerušiace dizajn miestnosti, využívajúce fyzikálny fakt, že teplo stúpa a preto vykuruje miestnosť rovnomerne – tento spôsob je tiež u nás dosť obľúbený. Niektoré podlahy sa na tento systém nehodia (drevené parkety, podlaha v kúpelni), ale inak ide o sofistikovanú metódu ako zohriať priestor.

Solárny ohrev. Považuje sa za najzelenší spôsob ohrevu domácnosti, ktorý nie je vždy úplne efektívny a nie je tak pohodlný ako instantné pustenie plynu v horáku, keď ste ale nadšenci do podobných technológií, možno už nejaký ten solárny panel už máte na streche. Ohrev vody a teda aj kúrenie slnečnou energiou môže byť v budúcnosti riešenie ako prestať byť závislí na fosílnych palivách.

Kotol na pevné palivo (uhlie, koks, biomasu, drevo…). Klasické kotly nevymizli – a ak máte prístup k palivu, táto tradičná metóda stále prichádza do úvahy. Aj keď nie je veľmi čistá a je trocha prácna.

Infrapanely. Infračervené kúrenie nefunguje tak ako ostatné spôsoby, ale ide o moderný a pomerne nenáročný spôsob zohriatia domácnosti, ktorý sa derie do popredia.

Share
HORE