Ako funguje stropné chladenie

Montujeme zelenú techniku
Ako funguje stropné chladenie

Stropné chladenie je veľmi podobný systém ako podlahové kúrenie, ale keďže teplo stúpa, sú panely montované na strop (alebo stropné podhľady) oveľa vhodnejšie na chladenie počas horúcich letných dní. Prakticky ide o alternatívu klimatizácií. Využívajú ho najmä výrobné, komerčné a kancelárske priestory, no čoraz viac stropných chladení inštalujeme aj v domácnostiach.

Ako to funguje?

Studená voda cirkuluje v kompozitných rúrkach a priestor okolo seba postupne ochladzuje. Pomalá výmena tepla je vhodná zo zdravotných dôvodov.

Výhody stropného chladenia

Ide o čistý spôsob chladenia, panely môžu byť napojené na ekologické solárne panely alebo tepelné čerpadlá. Táto metóda nevydáva hluk ako klimatizácie (preto môžu pracovať pokojne aj v noci). Spotreba energie pri prevádzke je nízka. Dôležitý rozdiel je aj v tom, že kým klimatizácie fúkajú (prievanový spôsob), panely sálajú (bez prievanu). Je to zdravšie – nefúka vám, ako sa ľudovo hovorí na kríže, a miestnosťou nevíria baktérie, prach a podobne. Čiže stropné chladenie je skvelé napríklad pre alergikov.

Montáž je jednoduchá, aj keď ideálne je vyriešiť ju v rámci novostavby. Panely zapadnú do priestoru a nerušia ako klimatizácie kvôli ktorým treba búrať otvory do steny. Na stropné chladenie je možné namontovať napríklad lampu – rúrky sú v dostatočnom odstupe. Existuje mokrý spôsob montáže (rúrky sú v betóne), alebo suchý spôsob – ako ponúkame napríklad my, v hotovom sadrokartónovom paneli.

Nevýhody stropného chladenia

Je dobré s ním rátať dopredu v projektovej dokumentácii stavby, ak sa má stať súčasťou domácnosti. Musíte rátať s cirkuláciou vody v systéme. Stropné chladenie je problematické v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou vody – v saunách, v kúpelniach, pri bazéne, tam kde sa nadmerne varí a zle sa vetrá. Voda by na paneloch kondenzovala. Stropné chladenie nedokáže odvázdať paru, ani upravovať vlhkosť vzduchu v miestnosti, a nikdy by nemalo byť prevádzkované pri teplote menej ako 16 stupňov. Počiatočná investícia môže byť vyššia ako pri klimatizácii (kompenzuje sa to pri prevádzke).

Zhrnutie

Stropné chladenie vytvára pohod v miestnosti a sčasti šetrí energiu potrebnú na chladenie v domácnosti. Nevíri okolo prach a dobre sa pri ňom spí – systém pracuje potichu. Nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu a vydrží veľmi dlho. 

Share
HORE