Ako šetriť energiu v domácnosti

Montujeme zelenú techniku
Ako šetriť energiu v domácnosti

Šetriť sa dá viacerými spôsobmi: niektoré vyžadujú vstupné investície, iné len čas a pohodlie. Konečné účty sú vo vašich rukách.

Investičné šetrenie:

– Zateplenie domu predstavuje najväčšiu úsporu mesačných nákladov.

– Plastové okná, plastové dvere a kvalitná izolácia je dnes štandardom.

– Solárne kolektory na ohrev vody, doplnková domáca elektráreň z fotovoltických panelov, či prídavné tepelné čerpadlo (nemusí byť ako hlavné vykurovacie činidlo, najmä vo väčších domácnostiach) šetria mesačne tiež pekné peniaze.

– Zvážte výmenu starého systému. Staré kotly strácajú na efektivite, nový plynový kondenzačný kotol môže byť až v desiatkach percentách účinnejší ako starý kotol. To platí aj o starých radiátoroch, vetracích systémoch a podobne.

Bežné šetrenie v domácnosti:

– Pri používaní spotrebičov s najväčšou spotrebou (práčky, sušičky atď.) zvážte menej cyklov, nižšie teploty a šetrnejšie užívanie.

– V sprche môžete tráviť menej času (alebo vymeniť vaňu za sprchovanie sa).

– Naučte sa správne programovať termostat a kúrte vtedy, keď je to nevyhnutné. Úplne vypínanie kúrenia keď ste preč z domu môže byť paradoxne energeticky náročnejšie, lebo rozkúrenie studeného domu stojí najviac energie.

– Akú teplotu máte doma nastavenú? Každý stupň navyše môže znamenať stovky eur ročne za energie. Zvážte, či príliš veľké teplo nie je len váš zlozvyk.

– V zime treba vetrať aspoň päťkrát denne, zato veľmi inetenzívne (naplno otvorené okná, nie úzke vetračky) a nie dlho, dve-tri minúty stačia na výmenu vzduchu.

– Pravidelne odvzdušnujte radiátory, povinne pred začiatkom vykurovacej sezóny – vzduch v radiátoroch predstavuje zvýšenú spotrebu.

Share
HORE