Klimatizácia funguje celoročne, aj v zime

Montujeme zelenú techniku
Klimatizácie v zime

Staršie klimatizácie sú určené pre leto. Ale tie novšie fungujú celý rok. Alebo lepšie povedané – v zime ponúkajú funkciu vykurovanie.

Veľký rodinný dom s klimatizáciou nevykúrite (a keby ste sa o to pokúsili, zrejme by ste sa nedoplatili), ale na doplnkové kúrenie je klimatizácia výborná. V podstate ako klasický elektrický ohrievač, len bez špirály. Všimnite si, že moderná klimatizácia má až dva výfuky – smerom dole fúka teplý vzduch (pretože ten stúpa) a smerom hore studený.

Nuž a tie najpokročilejšie klimatizácie ponúkajú aj funkciu regulácie vlhkosti, čiže majú v sebe zabudovaný odvlhčovač. Je to vhodné v domácnosti, kde sa veľa varí, sprchuje a plesne začínajú byť vidieť na stenách. Práve v zime je vlhkosť vonkajšieho vzduchu najvyššia kvôli dažďom a snehu. Nuž a na záver, vaša klimatizácia môže obsahovať aj filter vzduchu, čo je tiež celoročne užitočná funkcia.

V prechodnom období – teda na jar a na jeseň, môže byť takéto doplnkové kúrenie efektívnejšie ako kúrenie kotlom. Všetko závisí od vonkajšej teploty a tiež či klimatizáciu používate v kombinácii s niečím vhodným, napríklad podlahovým kúrením.

Samozrejme, je potrebné si overiť, v akých nízkych teplotách klimtizáciu môžete spustiť – aby ste ju nepoškodili. Druhá vec je, že dlhé prestávky v prevádzke môžu na prístroj pôsobiť negatívne a je dobré sem-tam mať klimatizáciu pustenú.

Predajcovia klimatizácií majú zvyčajne najlepšie časy v máji a v júni – vtedy sú ale montéri a firmy aj najviac vyťažení, čiže inštalácia klimatizácie sa môže predražiť. Premýšľať o klimatizácii dopredu v zime nie je zlý nápad.

Share
HORE