Šesť tipov na údržbu funkčnej klimatizácie

Montujeme zelenú techniku
Údržba klimatizácie

Správnym používaním a pravidelnou kontrolou sa predlžuje životnosť každého spotrebiča. Preto údržbu určite nezanedbávame u niečoho takého drahého ako je klimatizácia. Tu je našich šesť tipov:

  1. Každú klimatizáciu (je jedno či ide o veľké split jednotky v hospodárskych budovách, alebo malé klimatizácie v bytoch či autách) treba aspoň raz do roka čistiť – a to po letnej sezóne. Filtre môžu mať niekoľko stupňov, tzv. predfiltrácia by mala zadržiavať najväčšiu nečistotu, čiže vlasy, veľké kúsky špiny. Jemnejšie filtre zachytávajú maličké čiastočky a ich výmena, samozrejme, niečo stojí. Znečistenie závisí od prostredia, prašnosti, či sa v izbe iba spí, alebo sa tam niečo vyrába a podobne. Špinavé a zanesené filtre znižujú efektivitu a zvyšujú spotrebu. Najčastejšie filtre bývajú uhlíkové a málokto ich mení každý rok, ako doporučujú výrobcovia.
  2. Je možné, že vymeniť filtre si zvládnete aj sami. No je veľa prípadov, keď musíte volať servis. Napríklad keď miera znečistenia (peľ, prach) dosiahne vysokú mieru, keď sa niečo hýbe a klepe, keď sa na potrubí objavuje mastnota, alebo vidíte v prístroji plesne a huby. Servisný technik má pomôcky na zmeranie prietoku či tlaku v klimatizácii, čo v domácnosti normálne ľudia nemajú. Napríklad zvýšený tlak pri chladiacej tekutine by mohlo viesť v lepšom prípade k väčšej spotrebe elektriny, v horšom prípade k pokazeniu kompresora.
  3. Skúste púšťať klimatizáciu aspoň raz za mesiac na pár minút. A to aj v zime. Filtre a tesnenia to laicky povedané, „udržuje vo forme“. Motor a pohyblivé časti sa premazávajú – je to veľmi užitočné. Môžete si pri tom vyskúšať prvky ovládania, ktoré bežne nepoužívate alebo na to zabúdate. Kvalitnejšie klimaatizácie ponúkajú už niekoľko režimov hlučnosti, nielen spánkový a bežný.
  4. Kontrolujte aj elektromechanické súčasti a káble. Samozrejme, vždy s vypnutými poistkami. Aj vizuálne môžete objaviť poruchu. Najmä pri vonkajších jednotkách, ktoré sú vystavené často nepriaznivému počasiu alebo dokonca aj živočíchom. Dobrým indikátorom poruchy je divný zápach, nezvyčajné zvuky a podobne.
  5. Vyskúšajte aj funkčnosť termostatu. Ak je lacnejší, „čínsky“ alebo starší, nemusí merať úplne presne – a jeden stupeň rozdielu môže znamenať desiatky eur na účte za elektrinu. Čiže jednoducho merajte teplotu v budove na rôznych miestach a porovnajte ich s programom na termostate.
  6. Používajte klimatizáciu správne. Nevytvárajte si v obytnom priestore extrémne prostredie, vždy platí, že všetko s mierou. Klimatizácia nemusí bežať do úplneho konca, keď ste vnútri, naopak, ak ju vypnete tak štvrťhodinku pred odchodom, lepšie si zvyknete na „tepelný minišok“ keď vyjdete von. Rád na správne používanie klimatizácie je veľa, ale to už presahuje možnosti tohto článku.
Share
HORE